Malowanie proszkowe, czyli malowanie „na sucho” jest świetną alternatywą dla tradycyjnego malowania na mokro. Polega ono na nakładaniu elektrostatycznie naładowanych cząstek farby na uziemiony element, a następnie utwardzeniu ich (polimeryzacji) w specjalnym piecu, w temperaturze ok. 180-200 stopni Celsjusza. Ta metoda malowania sprawia, że powłoka jest niezwykle wytrzymała.

Malowanie przedmiotów metalowych

Proszkowo najczęściej maluje się przedmioty metalowe – wynika to z ich doskonałych właściwości przewodzących. Malowanie proszkowe znajduje zastosowanie w przypadku malowania elementów karoserii samochodów i renowacji felg. Często korzysta się z tej metody przy malowaniu dekoracyjnym poszczególnych elementów, np. spojlerów czy dodatkowych progów. Lakiernie proszkowe, które dysponują dużymi piecami, często otrzymują zlecenia odmalowania elementów starego ogrodzenia czy bramy. Proszkowo maluje się też obudowy sprzętów ogrodowych, sprzętów AGD, a także ramy rowerów. Ta metoda stosowana jest często do renowacji starych (ale i zabezpieczania nowych) elementów dekoracyjnych wnętrz, fragmentów elewacji, barierek, czy części mebli. Przed malowaniem danego elementu należy określić, czy będzie on użytkowany wewnątrz, czy na zewnątrz. Proces malowania elementów, które będą stale narażone na działanie czynników zewnętrznych, wygląda nieco inaczej, konieczne jest też użycie innego rodzaju farb proszkowych.

Inne powierzchnie

Dzięki nowoczesnym metodom malowania proszkowego możliwe jest też pomalowanie powierzchni z aluminium, szkła, ceramiki czy drewna, jednak to właśnie elementy metalowe stanowią większość zleceń. Inne materiały przed malowaniem trzeba zazwyczaj pokryć specjalną warstwą przewodzącą. W przypadku szkła lakierowanie proszkowe nie jest tak efektywne jak w przypadku metali, dlatego korzysta się z tej metody tylko w nielicznych przypadkach. Jeśli chodzi o malowanie przedmiotów metalowych, klienci lakierni mają szeroką paletę barw do wyboru, zazwyczaj nie więc problemu, by osiągnąć wymarzony efekt.

Kategorie: Blog

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *