Malowanie proszkowe polega na nakładaniu na powierzchnię farby za pomocą natrysku elektrokinetycznego albo elektrostatycznego. Nadaje przedmiotom właściwości antykorozyjne, a dzięki występowaniu w postaci proszku, w bardzo dokładny sposób przywiera do malowanego przedmiotu.

Umieszczamy go potem w piecu, który w temperaturze 180-200 stopni roztapia, jednocześnie utwardzając farbę. Dzięki swoim zaletom jest to metoda pożądana przez wielu różnych klientów, jednak aby dobrze z niej skorzystać, należy dobrze wcześniej przygotować przedmiot.

Na czym konkretnie polega oczyszczenie przed malowaniem proszkowym i o czym nie możemy zapomnieć? Postaram się przybliżyć ten temat poniżej.

Koniecznym jest usunięcie jakichkolwiek zanieczyszczeń, np.

  • tłuszczów

  • starych powłok lakierniczych

  • pyłów

  • rdzy

  • olejów

Metody oczyszczania

Zacznijmy od umycia przedmiotu wodą, rozpuszczalnikiem czy emulsją. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie procesów chemicznych. Ich korzyścią jest możliwość dopasowania metody do odpowiedniego materiału m.in. fosforanowanie żelazowe do powierzchni stalowych albo cynkowe do ocynkowanych.

Dzięki tym procesom zapewnimy powierzchni właściwe odtłuszczanie, zadbamy o odporność na korozję oraz zwiększymy przyczepność lakieru.

Nie wszystkie materiały dobrze znoszą procesy chemiczne. Stal nierdzewna oraz materiały podstawowe, np. magnez, mogą wykazywać problemy, takie jak nie przyczepność do podłoża.

Warto też zadbać o obróbkę strumieniowo-ścierną. Dzięki prędkości powietrza wywołujemy ruch cząstek ścierniwa, a to z kolei kierowane jest na powierzchnię, którą mamy zamiar pomalować.

W zależności od materiału, który będzie naszym ścierniwem, uzyskamy bardziej lub mniej chropowatą powierzchnię.

Dzięki takiemu zabiegowi pozbędziemy się np. rdzy, starych warstw lakieru czy zendry. Wykorzystuje się w nim ścierniwa mineralna (elektrokorund, kwarc itd.).

Kategorie: Blog

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *