Malowanie proszkowe to popularna metoda nakładania farby w proszku na różne konstrukcje oraz elementy, wykonane głównie z metalu. Innowacyjność technologii polega na nanoszeniu farby w formie proszku posiadającego odpowiednie fizykochemiczne właściwości, dlatego powierzchnie te muszą być przewodzące. Warstwa farby utrzymuje się na powierzchni dzięki działaniu sił elektrostatycznych. Jak wyglądają poszczególne etapy procesu?

Etapy malowania proszkowego

Proces malowania proszkowego dzieli się na kilka etapów: przygotowanie elementu do malowania, nanoszenie farby oraz jej utwardzanie. Pierwszy etap – przygotowanie do malowania, polega na oczyszczeniu materiału metalowego z zanieczyszczeń, dzięki czemu zyskuje on odpowiednią przyczepność. Powierzchnia musi zostać precyzyjnie oczyszczona z brudu, kurzu, tłuszczu, rdzy, olejów i innych zanieczyszczeń. Najczęściej do czyszczenia stosuje się piaskowanie, obróbkę strumieniowo-ścierną lub czyszczenie chemiczne w komorach natryskowych z alkalicznymi środkami myjącymi. Pierwszy etap zabezpiecza także przedmioty przed korozją oraz powstawaniem odprysków nierówności na gotowej powierzchni końcowego produktu. Następny etap to nałożenie farby na przygotowaną wcześniej powierzchnię. Farba w postaci proszku nakładana jest metodą natrysku elektrostatycznego (metoda napięciowa) lub natrysku elektrokinetycznego (metoda tarciowa). Aplikacja farby proszkowej odbywa się w specjalnych kabinach, posiadających systemy zasilania, kontrolne oraz napylające. Element metalowy zostaje uziemiony, a naładowany elektrostatycznie proszek przyczepia się do jego powierzchni. Urządzeniem aplikacyjnym jest ręczny lub automatyczny pistolet natryskowy. Ostatni etap procesu to utwardzenie farby w procesie polimeryzacji. W tym celu lakierowany metalowy element pokryty proszkiem umieszcza się w piecu lakierniczym, gdzie zostaje poddany działaniu wysokiej temperatury, około 180-220 stopni, w czasie od 10 do 20 minut. W takich warunkach powłoka ulega stopieniu, a następnie utwardzeniu.

Zalety metody

Malowanie proszkowe ma wiele zalet. Powłoka z farby proszkowej, w przeciwieństwie do powstającej w przypadku malowania tradycyjnego, nie ulega tak łatwo procesom starzenia i niszczenia. Jest odporna na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych – wilgoć, promieniowanie UV czy zmiany temperatury. Jest również odporna na kontakt z chemikaliami oraz na korozję i uszkodzenia mechaniczne. To szczególnie istotne w przypadku malowania elementów metalowych, które na co dzień znajdują się na świeżym powietrzu lub stosowane są w trudnych warunkach.

Kategorie: Blog

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *